Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için öncelikle her iki taraf olarak birçok konuda anlaşmış olmanız ve evliliğin en az bir yıl sürmüş olması gerekmektedir. Bunların başında müşterek çocukların velayeti gelmektedir. Bir anne ve bir baba için karar vermesi en zor olan konu da budur.

Çocuğun velayetinin kimde kalacağı konusunda mutabakata varıldı ise, sırada nafaka ödenecekse miktarını belirlemek, tazminat ödenecekse miktarını belirlemek ve evlilik birliğinin devamı esnasında edinilmiş menkul ya da gayrimenkul mallar var ise bunların akıbetini belirlemek gerekmektedir.

Belirtmek gerekir ki, her anlaşmalı boşanma davasında nafaka ödenmesi ya da tazminat ödenmesi gibi yukarıda sayılan hususlar şart değildir. Eğer nafaka ya da tazminat ödenmeyecekse, anlaşma protokolüne bu konuda tarafların bir taleplerinin olmadığı belirtilir. Ya da edinilmiş bir mal, velayete konu olacak müşterek çocuk yok ise, bunların bulunmadığı yine protokolde belirtilir. Yani, her boşanma davası için, anlaşma protokolü, tamamen tarafların ortak iradeleri doğrultusunda, her olaya özgü olarak ayrı ayrı hazırlanmaktadır. Boşanmanızın kaderini belirleyecek olan bu protokol için mutlaka bir avukatın yardımını almanızı öneririm.

 

Hâkim bu protokolü uygun bulabilir veya tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak değişiklikler yapabilir. Bu değişiklikler taraflarca da kabul edilirse boşanmaya hükmolunur.

 

Tüm hususlar üzerinde anlaşıldı ise, bir anlaşmalı boşanma davası dilekçesi hazırlanır ve ekine eklenecek olan anlaşmalı boşanma protokolü eklenir. Unutmamanız gereken bir husus, protokolün her iki tarafça da imzalanması gerektiğidir. Bu aşamadan sonra davanızı açıp duruşma gününü bekleyebilirsiniz. Duruşma gününün öne alınmasını istiyorsanız da yine mutlaka bir avukata danışmanız ve yardımını istemeniz gerekecektir.

 

Unutmayın ki, her anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanmaya ve her çekişmeli boşanma davası da anlaşmalı boşanmaya dönüştürülebilir!

 

Son olarak şunu belirtmekte fayda görüyorum: Boşanma hem bir kadın hem de bir erkek için her zaman için son çare olmalıdır. Zira boşanmanın sonuçları taraflara maddi olarak bir takım külfetler getirebileceği gibi, manevi olarak da yıpratıcı bir süreçtir. Bu yüzden size bu sürecin her aşamasında bir avukatın desteğini almanızı öneriyorum.Büromuzun uyguladığı boşanma davası ücreti için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Sevgilerimle,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>