Boşanma dilekçesi nasıl yazılır?

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır?

Boşanma davasına ilişkin dilekçeyi hazırlamak son derece önemli bir husustur. Zira, davaya nasıl başlarsanız, öyle ilerlersiniz. Sağlam ve gerekçelendirilmiş bir anlatım ve iddiaları destekleyen delilleri içeren bir boşanma dilekçesi ile davaya 1-0 önde başlarsınız.

 

Boşanma dilekçesi örneği hazırlamak zor bir iş olmakla birlikte özellikle davanız çekişmeli bir boşanma davası ise birçok önemli noktası bulunmaktadır. Bunların hepsini tek tek açıklamak mümkün olmasa da, en dikkat çeken noktalardan bahsetmeye çalışacağım.

Boşanma Dilekçesi

İlk olarak, davanızın konusunu belirlemelisiniz. Bu bir zinaya dayalı boşanma davası mı yoksa şiddetli geçimsizliğe dayalı bir boşanma davası mı?

Bundan sonra yapılması gereken olayları bir sıra ve düzen içerisinde, ancak hâkimin kafasını karıştırmayacak bir biçimde Mahkemeye anlatmaktır. Olayları anlatırken mutlaka dayandığınız deliller olmalıdır. Tanık gibi ya da darp raporu gibi…

Olayları da anlattıktan sonra, dayandığınız kanunu, delillerinizi ve sonuç kısmını yazmalısınız. Sonuç kısmında, boşanmaya ve varsa velayete, nafakaya ve tazminata karar verilmesini talep etmelisiniz.

Başta da belirttiğim üzere, boşanma hayatınızı etkileyecek bir karar olduğundan, bu uğurda doğru adımları atmak üzere mutlaka bir boşanma avukatının yardımına başvurmalısınız.Büromuzun uyguladığı boşanma davası ücreti için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>