1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

 

Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için öncelikle her iki taraf olarak birçok konuda anlaşmış olmanız ve evliliğin en az bir yıl sürmüş olması gerekmektedir. Bunların başında müşterek çocukların velayeti gelmektedir. Bir anne ve bir baba için karar vermesi en zor olan konu da budur.  (Velayet konusunda ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.)

 

Çocuğun velayetinin kimde kalacağı konusunda mutabakata varıldı ise, sırada nafaka ödenecekse miktarını belirlemek, tazminat ödenecekse miktarını belirlemek ve evlilik birliğinin devamı esnasında edinilmiş menkul ya da gayrimenkul mallar var ise bunların akıbetini belirlemek gerekmektedir.

 

 

Belirtmek gerekir ki, her anlaşmalı boşanma davasında nafaka ödenmesi ya da tazminat ödenmesi gibi yukarıda sayılan hususlar şart değildir. Eğer nafaka ya da tazminat ödenmeyecekse, anlaşma protokolüne bu konuda tarafların bir taleplerinin olmadığı belirtilir. Ya da edinilmiş bir mal, velayete konu olacak müşterek çocuk yok ise, bunların bulunmadığı yine protokolde belirtilir. Yani, her boşanma davası için, anlaşma protokolü, tamamen tarafların ortak iradeleri doğrultusunda, her olaya özgü olarak ayrı ayrı hazırlanmaktadır. Boşanmanızın kaderini belirleyecek olan bu protokol için mutlaka bir avukatın yardımını almanızı öneririm.

 

Hâkim bu protokolü uygun bulabilir veya tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak değişiklikler yapabilir. Bu değişiklikler taraflarca da kabul edilirse boşanmaya hükmolunur.

 

Tüm hususlar üzerinde anlaşıldı ise, bir anlaşmalı boşanma davası dilekçesi hazırlanır ve ekine eklenecek olan anlaşmalı boşanma protokolü eklenir. Unutmamanız gereken bir husus, protokolün her iki tarafça da imzalanması gerektiğidir. Bu aşamadan sonra davanızı açıp duruşma gününü bekleyebilirsiniz. Duruşma gününün öne alınmasını istiyorsanız da yine mutlaka bir avukata danışmanız ve yardımını istemeniz gerekecektir.

 

Unutmayın ki, her anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanmaya ve her çekişmeli boşanma davası da anlaşmalı boşanmaya dönüştürülebilir!

 

Son olarak şunu belirtmekte fayda görüyorum: Boşanma hem bir kadın hem de bir erkek için her zaman için son çare olmalıdır. Zira boşanmanın sonuçları taraflara maddi olarak bir takım külfetler getirebileceği gibi, manevi olarak da yıpratıcı bir süreçtir. Bu yüzden size bu sürecin her aşamasında bir avukatın desteğini almanızı öneriyorum.

 

Sevgilerimle,

 

Bu konu ile ilgili diğer yazılar:

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?…

  Anlaşmalı boşanma davası açabilmek i…

Read More...

Anlaşmalı boşanma dilekçesi…

Her iki tarafın velayet, nafaka, tazmina…

Read More...

Boşanma Davalarında Avukatlık Ücreti 2013…

Boşanma davaları, davanın türüne göre üc…

Read More...

Boşanma Davası Nasıl Açılır?…

  Boşanma davası açabilmek için önceli…

Read More...

Boşanma Davasında Velayet…

  Boşanma davasının bence en önemli so…

Read More...

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır?…

Boşanma davasına ilişkin dilekçeyi hazır…

Read More...

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?…

Eğer eşinizle boşanma konusunda anlaşma…

Read More...

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti Kime Ait Olur?…

Bilindiği üzere, Medeni Kanun uyarınca e…

Read More...

İddet Müddeti (Bekleme Süresi) Hakkında Bilinmesi Gerekenler…

Medeni Kanun’un amir hükmü gereğince, bi…

Read More...

Şiddet Görüyorum, Koruma Kararını Nasıl Alırım?…

20 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6…

Read More...